Dlaczego możesz zaufać swojemu psychologowi, czyli etyka zawodu.

Psycholog jest nam w stanie pomóc na każdym etapie naszego życia. Pomaga uporać się z traumami, spojrzeć z boku, na z pozoru sytuacje bez wyjścia, może także motywować do działania. Oficjalnie jego kompetencje polegają na:

  • Poradnictwie i wykonywaniu badań.
  • Wydawaniu zaświadczeń i orzeczeń psychologicznych.
  • Rozwiązywaniu codziennych problemów.

W tym, jednak kryje się mnóstwo możliwości pomocy, jaką może zaoferować psycholog każdemu z nas.

Najwyższy czas odczarować przekonania na temat psychologa i jego pomocy.

Z wielu powodów bardzo dużo osób wciąż odkłada decyzję o pójściu do psychologa i konsultacji z nim, choć wyraźnie czują taką potrzebę. Czego przede wszystkim się obawiają?

  • Oceny swojego zachowania i podejmowanych decyzji. Należy pamiętać, że podejście psychologa jest neutralne, w żaden sposób nieoceniające.
  • Boją się rozmowy na prywatne, czasem bardzo intymne i trudne tematy, także uczuć, które one wywołują. To właśnie zadanie dla psychologa, żeby taką rozmowę właściwie poprowadzić, w poczuciu swobody i bezpieczeństwa.
  • Obawiają się także negatywnej reakcji otoczenia. Ale czy proszenie o pomoc w rozwiązaniu problemu to coś złego? Zwłaszcza że psycholog jest do tego osobą najbardziej kompetentną.

W związku z tym, że psycholog bezpośrednio wpływa na życie pacjenta, musi zawsze kierować się jego dobrem i jest za niego odpowiedzialny. W tym celu jego wiedza musi być stale aktualizowana najnowszymi badaniami. Musi stosować się do ogólnych norm moralnych i etycznych nie tylko w pracy, ale też w życiu prywatnym, bo tylko taka spójna wizja zapewni zaproszenie do współpracy.

Korzystając z pomocy psychologa nasz pewność, że nie zawiedzie on Twojego zaufania, nie zdradzi powierzonych mu tajemnic i nie ujawni wyników badania czy diagnozy.

Jest bezstronny, stara się na podstawie faktów pomóc podjąć decyzję. Nie ocenia, kim jesteś, co robisz ani jak żyjesz.

Jest świadomy swojej wiedzy i możliwości wpływania na Ciebie, ale nie może tego wykorzystać w swojej pracy.

Każdy psycholog zobowiązuje się stosować odgórne normy etyczne ujęte w kodeksie.

Bez względu na to czy psycholog praktykuje w poradni, szpitalu, jako badacz, czy nauczyciel obowiązują go zasady ogólne wywodzące się z wartości humanitarnych i etycznych ujętych przez ONZ w Karcie Narodów Zjednoczonych. W Polsce w 1991 r na Walnym Zgromadzeniu Polskiego Towarzystwa Psychologicznego zostały one zebrane i uzupełnione w Kodeksie Etyczno-Zawodowym Psychologa.

Psychologia działa w wielu obszarach, oferuje szeroki zakres pomocy, a każdy psycholog odpowiedzialnie podchodzi do swojego zawodu. Świadomość tego powinna zachęcić do korzystania z jego wiedzy.

Zresztą z wiedzy psychologów korzystamy przecież na co dzień, niekoniecznie udając się do poradni. Czytamy przecież poradniki stworzone na podstawie ich badań, firmy korzystają z pomocy psychologów w działach zarządzania zasobami ludzkimi, w rekrutacjach. Psycholodzy pracują w policji, w sądach, w domach dziecka i domach opieki, jako doradcy personalni.

 

Pomagajją wszędzie tam, gdzie niezbędna jest znajomość ludzkich zachowań. Korzystajmy z ich wiedzy dla własnego zdrowia.

Terapia online

Wybierz termin spotkania


Zobacz wszystkie